سایز های استاندارد کاغذ

سایز های استاندارد کاغذ

همه ما روزانه با کاغذهای بسیاری سرو کار داریم از روزنامه و مجله گرفته تا انواع دفتر، کتاب، سر رسید، پاکت آجیل یا حتی برگه‌ های دوست داشتنی امتحان. از آن جایی که همه ما این عنصر اجین شده با زندگی مدرن مان را به خوبی می‌شناسیم بهتر است که در مورد ابعاد کاغذ و استاندارد های آن نیز بیشتر بدانیم. با کاغذ صادق برای خرید کاغذ ، کاغذ گلاسه کاغذ چسبدار ،خرید کاغذ سل پرینت  و خرید کاغذ a4 همراه باشید.

سایز های استاندارد کاغذ

سیستم سازمان استاندارد بین الملی (ISO) و سیستم استاندارد آمریکای شمالی دو سیستم استانداردی مدونی می باشند که استفاده از این نوع تقسیم بندی متداول می باشد.

استاندارد بین المللی ایزو 216 یا (The international standard: ISO 216):

استاندارد بین المللی ابعاد کاغذ، یا ایزو 216 بر پایه استاندارد DIN کشور آلمان قرار گرفته. (دلیل استفاده از استاندارد کشور آلمان در این مورد به سابقه و پیشرو بودن این کشور در صنایع چاپ و کاغذ مربوط می شود). ویژگی منحصر به فرد این سیستم مقیاس پذیر بودن آن است. بر این اساس که در همه ابعاد کاغذ های استاندارد ایزو ، نسبت طول به عرض تقریبا برابر با 1/4142 ( جذر عدد 2) است. در این استاندارد سه خانواده کاغذ با ابعاد مشخص وجود دارند : گروه A ، گروه B و گروه C.

توجه داشته باشید که بر اساس استاندارد ایزو نحوه بیان ابعاد یک ورق کاغذ باید بصورت عرض در طول (با توجه به حالت لاتین ) باشد. برای مثال هنگام نام بردن سایز A4 اونرو بصورت 297 ×‌ 210 میلی متر بیان می کنند. دقت کنید که واحد اندازه گیری استاندارد «میلی متر» است و  با توجه باستفاده از نسبت 4142 /1 برخی از ابعاد عدد اعشاری  رند شده است.

کاغذ های سری A

در این گروه نسبت طول به عرض کاغذ، عدد مطلق 1/4142 می باشد. اندازه مساحت کاغذ A0 در این گروه 841 × 1189 mm و تقریبا برابر با یک متر مربع (در واقع 999949 میلی متر مربع ) است .

در این گروه  اندازه های بعدی  با نصف کردن طول کاغذبزرگتر به دو قسمت بدست می  آید. برای مثال قطع A1 با نصف کردن طول کاغذ A0 به دو قسمت مساوی به دست می آید بنابراین قطع A1 مساوی خواهد بود با 594 × 841 ( البته عرض 594/5 بوده که روند شده  است). همان طور که می بینید عرض کاغذبزرگ تر بعد از نصف شدن طول کاغذکوچکتر خواهد بود. مابقی گروها به وسیله تصویر در زیر آمده است.

استاندارد های سایز کاغذ

سری A :

کاغذ | خرید کاغذ | خرید کاغذ گلاسه | خرید کاغذ a4 | کاغذ صادق..

سری B :

کاغذ | خرید کاغذ | خرید کاغذ گلاسه | خرید کاغذ a4 | کاغذ صادق..

سری C :

کاغذ | خرید کاغذ | خرید کاغذ گلاسه | خرید کاغذ a4 | کاغذ صادق..

چرا ابعاد کاغذ A4 اعشاري است؟

تا به‌حال دقت كرده‌ايد كه ابعاد كاغذ A4 از كجا آمده‌است؟

چرا به جاي اين‌كه طول و عرض آن اعداد صحيح و رندي باشند، اعداد اعشاري هستند؟ مثلا عرض كاغذA4 ، ‌مساوي 21.02 سانتيمتر و  طول آن 29.73 سانتيمتر است. به نظرتان مساحت کاغذA4 چقدر است؟

با وجود آن كه ابعاد كاغذA4 به ظاهر اعشاري و بي‌ربط هستند اما مساحت آن دقيقاً 16/1 متر مربع است، يعني 625 سانتيمتر مربع. در واقع طول و عرض اين كاغذ طوري تنظيم شده است كه مساحت مورد نظر را حاصل كند.

حتما مي‌دانيد كه كاغذهاي خانواده A با افزايش شماره، مساحت‌شان نصف مي‌شود. مثلا مساحت كاغذ A4 نصف مساحت كاغذ A3 است. اين نصف شدن مساحت با نصف شدن طول كاغذ انجام مي‌شود. يعني كاغذ A3 از طول نصف مي‌شود و تبديل به دو كاغذ A4 مي‌شود. در واقع عرض كاغذ A3 برابر طول كاغذ A4، و نصف طول A3 برابر عرض A4 مي‌شود. از طرفي تمام اين كاغذها بايد با هم متناسب باشند. يعني نسبت طول به عرض آن‌ها يكي باشد. با يك تناسب ساده در مي‌يابيم كه كه طول كاغذ بايد 2 √ برابر عرض آن باشد. اين تناسب بين ابعاد كاغذها آرشيو كردن آن‌ها را راحت‌تر مي‌كند و همچنين در جريان توليد كاغذ تلفات كمتري به دنبال دارد.

کاغذ A0 به عنوان مبناي طراحي اين كاغذها قرار گرفته است. مساحت اين كاغذ 1 مترمربع است. با توجه به اين كه طول كاغذ بايد 2 √ برابر عرض آن باشد، ابعاد اين كاغذ به صورت 84.09x  118.92 cm محاسبه مي‌شود.

براي محاسبه ابعاد كاغذهاي ديگر هم كافي است هر بار عدد بزرگتر (طول) را نصف كنيم.

برای خرید کاغذ ، گلاسه ، چسبدار و  سل پرینت و a4 با اینستاگرام کاغذ صادق همراه باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟
02133900811 09123009416

مزیت های فروشگاه کاغذ صادق

قیمت مناسب

کاغذ صادق واردکننده محصولات کاغذ در ایران با بهترین کیفیت و قیمت بسیار عالی بهترین قیمت ها را برای شما عزیزان ارائه میدهد

کیفیت عالی

کاغذ صادق همواره در امر واردات کاغذ سعی کرده بهترین محصولات و برنده های تولید کننده کاغذ در سطح جهانی را به دست مردم شریف ایران برساند

ارسال سریع

کاغذ صادق ارسال سریع محصولات شما را تضمین میکند و طی 24 ساعت محصولات شما اماده و ارسال میگردد درب محل کار و منزل شما

پشتیبانی 24 ساعته

کاغذ صادق همواره 24 ساعته شبانه روز در خدمت مشتریان عزیز میباشد که اگر محصولات ارسال شده مشکلی داشت سریعا بازبینی و محصول جایگزین را برای شما ارسال میکند

مقالات سایت

 • مقالات
 • محصولات ما
 • ادرس دفتر مرکزی : میدان بهارستان خیابان ظهیرالاسلام بعد از کوچه نور پور پلاک۱۲۳
  ادرس انبار:سه راه افسریه شهرک رضویه ابتدای ۲۰ متری اسکندرلو(نخلی)پلاک۶۶۴
  آدرس دفتر شرق : تهران پارس خیابان استخر انتهای خیابان ۲۳۶ خیابان بختیاری پ ۹۸
  02133900811 - 09123009416 - 09120938901
  تماس با ما
  طراحی سایت و سئو و بیهنه سازی توسط آی دولوپر اینستاگرام ماتلگرام ما