پرینتر جوهر افشان و کاربرد های آن در چاپ – Printer

پرینتر جوهر افشان | انواع پرینتر جوهر افشان | عملکرد پرینتر جوهر افشان | خرید انواع کاغذ

پرینتر جوهر افشان | انواع پرینتر جوهر افشان | عملکرد پرینتر جوهر افشان | خرید انواع کاغذ

با پیشرفت تکنولوژی مرتبط با نمایشگر ها و ساخت نمایشگر های بسیار با کیفیت در سال های اخیر باز هم بیشتر افراد ترجیح می دهند برای مطالعهاز کاغذ و مطالب چاپ شده استفاده کنند. بر این اساس پرینتر ها یکی از اجزای اصلی سیستم های کامپیوتری امروزی تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم به نحوه عملکرد پرینتر های جوهر افشان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از پرینتر جوهر افشان ارائه شده و در ادامه اجزا و نحوه عملکرد این دسته از پرینتر ها بیان شده است. ودر آخر به انواع پرینتر جوهر افشان می‌پردازیم.  با کاغذ صادق برای خرید انواع کاغذ، طلق پرسفتو گلاسه،کاغذ گلاسه کاغذ چسبدار و .. همراه باشید.

 

پرینتر جوهر افشان چیست ؟

پرینتر های جوهر افشان همان گونه که از نام آنان مشخص است، دارای افشانک های بسیار کوچکی می باشند که برای ایجاد تصاویر، قطرات بسیارکوچکی از جوهر را بر روی کاغذ می‌ پاشد. در واقع این پرینترها با پاشیدن ذرات جوهر که معمولا مایع است بر روی سطح کاغذ تصویر مورد نظر ما رامی سازد. بدین منظور از روش های متفاوتی استفاده می گردد. در برخی از چاپگرهای جوهرافشان نظیر Canon’s BubbleJet از جوهر داغ شده و در برخی نمونه‌های دیگر نظیر Epson’s Stylus از هدهای چاپ پیزو الکتریک استفاده می گردد.

این چاپگر ها معمولاً ساختار پیچیده ای ندارند و تقریباً همه انواع آن هادارای یک مکانیسم هد چاپ، حرکت دادن هد و اجزای حرکت کاغذ است. این چاپگرها اصولاً جوهر را از میان یکسری مجرای بسیار ریز خارج کرده و روی کاغذ منتقل می کنند. فرایند انتقال جوهر را با روش های مکانیکی و یا مبتنی بر گرما انجام می‌دهند. در چاپگرهایی که از روش گرمایی استفاده می‌کنند یکسری مقاومت ریز در انتهای هر کدام از مجراهای انتقال جوهر قرار می‌دهند. این مقاومت ها جوهر موجود در لوله را تحریک کرده و یک حباب بسیار ریز هوا را ایجاد می کنند که قطره ای کوچک از جوهر را به بیرون هدایت می‌کند. چاپگرهایی که به صورت مکانیکی عمل می‌کنند نیز همین کار را انجام می‌دهند اما به وسیله نیرویی که هد بر جوهر وارد می‌کند.

پرینتر جوهر افشان | انواع پرینتر جوهر افشان | عملکرد پرینتر جوهر افشان | خرید انواع کاغذ

پرینتر جوهر افشان | انواع پرینتر جوهر افشان | عملکرد پرینتر جوهر افشان | خرید انواع کاغذ

انواع پرینتر جوهر افشان

 انواع پرینتر جوهر افشان به  ذو نوع چاپگر تقسیم می‌شود : الف ) خانگی یا اداری و ب ) صنعتی تقسیم میشوند که در مدل خانگی آن ها کاغذ و هد چاپگر حرکت می‌کنند و در مدل صنعتی آن ها هد ثابت و محصول از زیر هد حرکت می‌کند. در این نوع چاپگر ها از یک کارتریج بعنوان منبع رنگ استفاده می‌کنند. این کارتریج بر روی صفحه‌ای که قرار است روی آن عمل چاپ انجام شود حرکت می‌کند و جوهر از نازل‌ های بسیار ریز آن بر روی صفحه می‌ ریزد و عمل چاپ انجام می‌ شود.

اجزای سازنده پرینتر جوهر افشان : 

یک پرینتر جوهر افشان از بخش های هد ، کلاهک پمپ، پمپ، حامل هد ، کاست کاغذ، برد تغذیه و برد اصلی تشکیل شده است که در اینجا به شرح

عملکرد هر یک از آن ها می پردازیم

با کاغذ صادق برای خرید انواع کاغذ، طلق پرسفتو گلاسه،کاغذ گلاسه کاغذ چسبدار و .. همراه باشید.

هد : 

هد که مهم ترین المان در یک چاپگر جوهر افشان محسوب می شود، دارای مجموعه ای از افشانک ها بوده که قطرات بسیار ریز جوهر را بر روی کاغذ پخش می کنند.

 

کارتریج : 

جوهر در جعبه های مخصوصی نگهداری می‌ شود که Ink cartridge نام دارند. در بیشتر پرینتر های جوهرافشان امروزی چهار مورد از اینکارتریج ها وجود دارد که هر کدام یکی از سه رنگ اصلی قرمز و زرد و آبی و یکی نیز رنگ سیاه را نگه می‌دارد. دلیل وجود یک رنگ سیاه جداگانه ایناست که حتی چاپگرهای رنگی هم غالباً از رنگ سیاه بیشتر از رنگ‌های دیگر استفاده می کنند. بعضی از انواع چاپگرهای جوهرپاش نیز وجود دارند که

فقط یک کاتریج با هر سه رنگ دارند.

 

سیستم حرکت هد :

یک موتور باعث حرکت سیستم هد ( هد چاپ و کارتریج های مربوطه ) در طول کاغذ می گردد. برخی از پرینتر ها دارای یک نوعخاص موتور برای پارک نمودن سیستم هد در زمان عدم استفاده از چاپگر می باشند. بدین ترتیب سیستم هد پس از پارک شدن، بصورت تصادفیحرکت نخواهند کرد. دستگاه هد، از طریق یک تسمه به موتور Stepper متصل می گردد که با حرکت دادن تسمه توسط موتور سیستم هد نیز حرکتمی کند .این مکانیزم درست مانند آن چیزی است که در چاپگرهای سوزنی اتفاق می افتد. این سیستم حرکت در پلاتر ها به وضوح قابل مشاهده است.

 

کلاهک پمپ : وظیفه کلاهک پمپ جلوگیری از خشک شدن نازل های هد و همچنین عمل clean کردن هد می‌باشد. که برای Clean کردن هد ۴ نوع پاک کردن وجود دارد که یک حالت Normal Cleaning و دو حالت Forced Cleaning است که یکی از آنها مخصوص مقادیر زیاد جوهر می‌باشد. و حالت سوم open cleaning است که بسیار سریع صورت می‌گیرد. میله تثبیت کننده : سیستم هد، از یک میله تثبیت کننده به منظور اطمینان از ثبات و استحکام هد در زمان حرکت، استفاده می نماید.

با کاغذ صادق برای خرید انواع کاغذ، طلق پرسفتو گلاسه،کاغذ گلاسه کاغذ چسبدار و .. همراه باشید.

دستگاه تغذیه کاغذ :

این دستگاه همانند چاپگرهای سوزنی از سه بخش مجزای سینی، غلطک ها  و موتور حرکتی تشکیل شده است. اغلب چاپگرهای جوهرافشان دارای یک سینی به منظور قرار دادن کاغذ می باشند اما برخی دیگر از چاپگرها از یک Feeder استفاده می نمایند. با استفاده از مجموعه ای غلتک، کاغذ های موجود در سینی و یا Feeder به داخل چاپگر هدایت می شوند تا هد عمل چاپ را بر روی آنها انجام دهد. موتور و سیستم مکانیکی تغذیه کاغذ غلتک ها را به منظور حرکت کاغذ به میزان موردنیاز، به حرکت در می آورند.

منبع تغذیه :

چاپگر های جوهر افشان درست همانند چاپگر های سوزنی دارای یک منبع تغذیه برق سوییچینگ برای خود می باشند که ساختار آن همانند ساختار منابع تغذیه چاپگر های سوزنی است و تنها تفاوت آن ها در تامین ولتاژ های مورد نیاز برای کار چاپگر خصوصا در قسمت عملکرد هد آن هاست.

برد اصلی : برد اصلی که در واقع مدار کنترل عملیات چاپ می باشد تمام عناصر مکانیکی موجود در چاپگر را کنترل کرده و از این طریق اطلاعات واصله از کامپیوتر را بر صفحه کاغذ چاپ می کند.این قسمت توسط پورت به کامپیوتر متصل است که در این میان پورت موازی همچنان از متداولترین روش های ارتباط محسوب می شود . چاپگرهای جدید، از پورت USB نیز استفاده می نمایند. برخی از چاپگرها نیز ممکن است از طریق پورت سریال و یا پورت SCSI به کامپیوتر متصل گردند.

 

سنسور ها :

این چاپگرها از سنسورهای حس کاغذ PE، سنسور کاست کاغذ ASF، سنسور مخزن جوهر CSIC، سنسور حرارتی هد Thermistor،PF Motor Encoder و CR Motor Encoder تشکیل شده است. همانگونه که مشخص است سنسورها درست مانند سنسورهای چاپگرهای سوزنیمی باشند و همان وظایف را انجام می دهند فقط با این تفاوت که در اینجا برای اطمینان از موجود بودن جوهر برای چاپ باید میزان آن توسط یک سنسور اندازه گیری شود.

 

  نحوه عملکرد پرینترجوهر افشان در هنگام چاپ

پس از فعال نمودن چاپ در نرم افزارهای مربوطه، با ارسال اطلاعات به چاپگر عملیات چاپ انجام می شود که مراحل آن به شرح زیر است :

با کاغذ صادق برای خرید انواع کاغذ، طلق پرسفتو گلاسه،کاغذ گلاسه کاغذ چسبدار و .. همراه باشید.

مرحله اول

 • درمرحله اول اطلاعات مورد نظر از طریق نرم افزار مربوطه برای درایور چاپگر ارسال می گردد. درایور، اطلاعات دریافتی را بگونه ای ترجمه خواهد کرد که برای چاپگر قابل فهم باشند. در این مرحله درایور بررسی خواهد کرد که آیا چاپگر برای عملیات چاپ آماده است یا نه.سپس اطلاعات مورد نظر توسط درایور از طریق پورت مربوطه در اختیار چاپگر قرار داده می شود.

مرحله دوم

 • درمرحله دوم چاپگر اطلاعات ارسال شده توسط کامپیوتر را دریافت و بخشی از آنها را در یک بافر ذخیره می نماید. اندازه حافظه فوق می تواند محدوده ای از ۵۱۲ کیلوبایت تا ۱۶ مگابایت را شامل گردد. محدوده فوق بستگی به نوع چاپگر دارد.بدیهی است هر اندازه که میزان بافر فوق زیاد باشد، امکان استقرار چندین سند برای چاپ فراهم خواهد شد.

مرحله سوم

 • درمرحله سوم مدار کنترل کننده با فعال کردن موتور stepper به منظور تغذیه کاغذ، کاغذ را تا محل استقرار مناسب برای چاپ هدایت می کند. در این مرحله غلتک ها بحرکت در آمده و یک کاغذ از مخزن مربوطه ( سینی و یا Feeder) درون چاپگر و به سرخط شروع چاپ کشانده می شود.

مرحله چهارم

 • درمرحله چهارم پس از تغذیه کاغذ و استقرار آن در محل مربوطه، موتور stepper با استفاده از تسمه مربوطه باعث حرکت دستگاه هد در طول صفحه می شود. حرکت گام به گام موتور stepper باعث تزریق جوهر از طریق افشانک های مربوطه در طول کاغذ می گردد. در هر ایستگاه تزریق، قطرات متعددی بر روی کاغذ قرار می گیرد. در انتهای هرفاز، کاغذ به میزان بسیار اندکی ( کسری از یک اینچ ) بسمت جلو کشانده می شود. فرآیند فوق تا تکمیل چاپ تمام صفحه تکرار خواهد شد.

مرحله پنجم

 • درمرحله پنجم پس از اتمام عملیات چاپ، هد چاپگر به منظور ممانعت در مقابل حرکات تصادفی و آسیب های احتمالی پارک می گردد. در صورتیکه چاپگر برای مدت زمانی بیکار باشد، بصورت خودکار عملیات پاکسازی هد انجام خواهد شد. پس از اتمام عملیات فوق که Clean Cycle نیز نامیده می شود، چاپگر آماده چاپ درخواست های جدید خواهد شد.

 

مزایا پرینتر جوهر افشان :

 1. قیمت اولیه پایین
 2. توانایی خیلی زیاد در ترکیب رنگهای مختلف و چاپ دامنه وسیع طیف رنگها
 3. کیفیت بالای چاپ
 4. سازگاری با بیشتر انواع کاغذ و لیبل
 5. قابلیت چاپ روی CD در برخی مدل های تعریف شده
 6. تنوع زیاد مدل ها و قیمت نسبتا پایین در سایز A3
 7. تنوع زیاد و قیمت پایین در مدل های چند کاره

معایب پرینتر جوهر افشان :

 1. هزینه مواد مصرفی بالا
 2. هزینه نگهداری نسبتا بالا
 3. عدم سهولت برای نگهداری بلند مدت
 4. هزینه تعمیرات بالا نسبت به قیمت خرید دستگاه
 5. استهلاک بالاتر نسبت به میزان کارکرد
 6. خشک شدن و لطمات بعدی هد (Head) در اثر عدم استفاده از دستگاه در دوره زمانی تقریبا کوتاه

برای خرید انواع کاغذ همچنین کاغذکوتد با اینستاگرام کاغذ صادق همراه باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟
02133900811 09123009416

مزیت های فروشگاه کاغذ صادق

قیمت مناسب

کاغذ صادق واردکننده محصولات کاغذ در ایران با بهترین کیفیت و قیمت بسیار عالی بهترین قیمت ها را برای شما عزیزان ارائه میدهد

کیفیت عالی

کاغذ صادق همواره در امر واردات کاغذ سعی کرده بهترین محصولات و برنده های تولید کننده کاغذ در سطح جهانی را به دست مردم شریف ایران برساند

ارسال سریع

کاغذ صادق ارسال سریع محصولات شما را تضمین میکند و طی 24 ساعت محصولات شما اماده و ارسال میگردد درب محل کار و منزل شما

پشتیبانی 24 ساعته

کاغذ صادق همواره 24 ساعته شبانه روز در خدمت مشتریان عزیز میباشد که اگر محصولات ارسال شده مشکلی داشت سریعا بازبینی و محصول جایگزین را برای شما ارسال میکند

مقالات سایت

 • مقالات
 • محصولات ما
 • ادرس دفتر مرکزی : میدان بهارستان خیابان ظهیرالاسلام بعد از کوچه نور پور پلاک۱۲۳
  ادرس انبار:سه راه افسریه شهرک رضویه ابتدای ۲۰ متری اسکندرلو(نخلی)پلاک۶۶۴
  آدرس دفتر شرق : تهران پارس خیابان استخر انتهای خیابان ۲۳۶ خیابان بختیاری پ ۹۸
  02133900811 - 09123009416 - 09120938901
  تماس با ما
  طراحی سایت و سئو و بیهنه سازی توسط آی دولوپر اینستاگرام ماتلگرام ما